суббота, 12 декабря 2015 г.

Розробки уроків 6 клас

Тема: «Утворення імперії Александра Македонського».
Мета: оцінити особу Александра Македонського як людини, як видатного стратега, державного діяча; охарактеризувати Східний похід Македонського, дати оцінку імперії Александра Македонського; формувати навички самостійної роботи з історичними джерелами; розвивати вміння складати історико-психологічні портрети, аналізувати отриману інформацію; виховувати самостійність, організованість, відповідальність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Основні події: 334р.до н.е. битва на р. Гранік
                                              битва біля міста Ісса
                         332р. до н.е. облога міста Тіра
                                             завоювання сирії, Фінікії, Єгипту
Історичні персоналії: Александер Македонський, Дарій ІІІ
Обладнання і матеріали:  мультимедійна дошка, підручник, зошит, атлас.
 Поняття і терміни: імперія.        
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: розповісти поро походи Александра Македонського; зрозуміти чому греко-македонському війську вдалося завоювати Персію; визначити причини невдачі східного походу Александра; удосконалити навички складання узагальнюючих таблиць; спробувати сформувати власну думку про Александра Македонського – полководця, який не знав жодної поразки.
Проблемне питання: Александр Македонський – тиран, геній, божество чи звичайна людина?
Епіграф уроку:
                                      Імперія трималася на одній людині, правда,
                                         людина ця була нелюдської працездатності.
                                                                                                     П’єр Левек
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми
План
1.     Перша битва Александра з персами в Східному поході.
2.     Загибель Перської держави
3.     Похід на Індію
4.     Як постали Елліністичні держави у чому суть еліннізму.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель. На минулому уроці ми почали вивчати Македонію. В історії всі події пов’язані між собою. Тому згадаймо:
-         Що ви можете сказати про Македонію?
-         Чому Філіп ІІ так легко переміг Грецію?
-         В якому бою це відбулося?
-         Чиїм сином був Александр Македонський?
VІ. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Вивчення нового матеріалу.
-                     Македонський цар Олександр, син Філіпа ІІ, на відміну від багатьох інших володарів, справедливо прозваний Великим. Масштаби його завоювань, що включали землі, які простягалися від п-ва Пелопонес до каспійського моря та від Лівійської пустелі до Індії та були здійснені за короткий час ( приблизно 10 років), справила на сучасників  і нащадків велике враження, зробили його героєм багатьох легенді міфів.
Переважна більшість того, що вони розповідають – правда, чимало – перебільшення,дещо – просто вигадка, проте все це дозволяє реально уявити непереможного полководця, мудрого правителя, гостру на розум людину.
Щоб зрозуміти як сформувався характер Александра, послухаємо повідомлення. (Презентація №1.)
-         Що сприяло формування характеру Александра Македонського?
Повідомлення освіта Александра. (Презентація №2.)
Перед походом на Схід Александр подарував свої володіння і гроші друзям. На питання, що ж він залишає собі, молодий цар відповідав: «Надії».
Зараз подивимось, як сформувалася імперія Александра Македонського, чи здійснилися його надії. (Презентація № 3 карта.)
Робота в групах (Додаток)
 І група – Битва на р.Гранік.
ІІ група – Битва біля м. Ісса.
ІІІ група – Сирія, Фінікія, Єгипет.
ІV група – Гавгамели. Загибель перської держави
V група  – Індія.
Поступово формується хронологічна таблиця. (Презентація4)
Внаслідок завоювань Александра утворилася величезна держава, що простяглась від Греції до р. Інд.
-         Чи здійснив свою мрію Александр?
-         Чи завоював «увесь світ»?
Розповідь учителя
Александр збирався у новий, Африканський похід. Але несподівано помер.  Трапилося це у 323 р. до н.е. після 12,5 років царювання. Йому було 33 роки. Так, Александр був генієм, але разом з тим був і звичайною людиною, якій притаманні як позитивні, так і негативні риси характеру. Тому однозначно оцінити його не можна.
Елінністичні держави( робота з підручником) ( Презентація )

10 причин,щоб вважати Александра Великим:
1. Навчався філософі у Арістотеля.
2. Приборкав коня Буцефала.
3.Своєчасно став царем, проте жорстоко…
4.Висока майстерність війська.
5. Розрубив гордів вузол.
6.Переміг персів.
7.Засновував нові міста.
8.Прогоосив себе сином Зевса.
9.Розширив кордони своєї імперії.
10.Помер непереможним.
-  Яке у вас враження про цю людину?
Звернемося до проблемного питання уроку «Александр Македонський – тиран, геній, божество чи звичайна людина?»
Отже, з усього сказаного можна зробити висновок, що Александр був і генієм, і тираном водночас, але залишався звичайною людиною, людина ця була нелюдської працездатності.
Робота над поняттям імперія.
Імперія – держава, яка силою зброї об’єднує різні народи.
-         Доведіть, що держава створена Александром – імперія.
-         Як ви гадаєте, чи довго могла проіснувати держава, побудована на силі зброї? (прогнози)
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Щоб зрозуміти історію стародавнього світу, потрібно зазирнути в епоху. Яке ім’я є ключовим словом?(кросворд)
                                         
                                           ФАЛАНГА
                                          ФІЛІП
                                            ПЕЛЛА
                                ФІЛІППІКИ
                               БАЛКАНСЬКИЙ
                                        ГЕТАЙРИ
                                     ХЕРОНЕЯ
                                               ДЕМОСФЕН
                                            АРИСТОТЕЛЬ
1.     Шикування, макет війська?
2.     Імя царя, під час правління якого Македонія досягла найбільшої могутності?
3.     Столиця Македонії?
4.     Гнівні і сміливі промови проти царя Філіпа ІІ.
5.     П-ів, на якому розташована Македонія?
6.     Особливий вид важкоозброєнної кінноти?
7.     Місто, де Філіп ІІ переміг армію Афін в 338 р. до н.е.?
8.     Відомий оратор, який виступав проти Філіпа ІІ.
9.     Учитель Александр Македонського?
Знайди помилку.
1.     Від природи Александр  був наділений неабиякими здібностями, його вчителем був сам Платон.
2.     Основою македонського війська була фаланга, яку створив Александр Македонський, мріючи захопити світ.
3.     Філіп ІІ розрубав гордіїв вузол, заявивши, що він буде правити Єгиптом.
4.     Столицею Македонської імперії стало місто Персеполь, яке дуже сподобалось А. Македонському.
5.     Жителі Тіра радо зустрічали Александра Великого, підкорились йому.
6.     Александр Македонський створив найбільшу державу стародавнього світу, імперію, рівної їй не було.
Звернемося до епіграфу уроку.
VII. Оцінювання учнів, обґрунтування оцінок.
VIIІ. Домашнє завдання.
-         Параграф 38

-         Написати твір «Чим мені запам’ятався Александр Македонський.»

Комментариев нет:

Отправить комментарий