Тема : ПОБУТ ТА ТРАДИЦІЇ СТАРОДАВНІХ ГРЕКІВ.
МІФИ ГРЕЦІЇ.
Мета :
-
надати уявлення про господарське життя стародавніх греків.
-
Дати характеристикупро побут та звичаї греків.
- ознайомити з міфологією Греції .
- розкрити значення Олімпійських ігор у житті
греків .
- розвивати вміння учнів логічно мислити,
аналізувати,
робити висновки, вміти працювати з
різними історичними джерелами.
-
продовжити виховання в учнів інтересу до історії та
культури
стародавніх греків.
Основні поняття: палестри,
гімназії- спеціально
обладнані спортивні майданчики для занять спорту та відпочинку.
Оракул- місце в святилищі, де отримували
відповідь божества на поставлене питання.
Піфія – жінка – віщунка,
яка могла дати відповідь про майбутнє.
Панкратіон - боротьба без правилі змагання на кулаках.
Олімпіоніки – переможці олімпійських ігор.
Обладнання: підручник, атлас, контурна карта; Мультимедійна
дошка, проектор.
Тип уроку : Вивчення нового матеріалу
Структура
уроку.
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань учнів.
III.
Мотивація навчальної діяльності.
IV.
Вивчення нового матеріалу
План
1)Господарство греків.
2) Звичаї та побут греків.
3) вшанування
грецьких богів
4) олімпійськи ігри у житті греків
V.
Узагальнення і систематизація знань .Виставлення оцінок.
VI.
Домашнє завдання.
Хід уроку
I.
Організаційний
момент (привітання, оголошення теми уроку)
II.
Актуалізація
опорних знань.
III.
Мотивація навчальної діяльності:
Вчитель : 1) Хто з вас хотів би побувати в Греції?
2) що вам відомо про Грецію
з попередніх уроків?
Вчитель: Сьогодні на
уроці ми з вами ще познайомимося з господарським життям, побутом та
звичаями греків, як вони вшановували своїх богів, а також розкриємо Олімпійських ігор для грекв.
IV.
Вивчення нового матеріалу.
План
1)Господарство греків.
2) Звичаї та побут греків.
3) вшанування
грецьких богів
4) свята і олімпійські ігри у житті греків
Господарство греків.
Повідомлення учнів (з використанням
презентації)
З’ясуйте які рослини витіснили зернові культури, чим
греки пізніше почали займатися?
А) Їжа стародавніх греків.
Більшість жителів Греції харчувалися
хлібом та кашею. Іншою їжею були – сир, риба, овочі, яйця, та фрукти.
Вживали тільки м’ясо.
На сніданок зазвичай подавали
шматок хліба змочений у вині. На обід міг бути хліб зі шматком сиру та декілька
оливок. На вечерю подавали ячмінну кашу або хліб з овочами. Як приправу
використовували коріандр та кунжут.
Повідомлення
учнів (з використанням презентації)
Грецькі ковалі та гончарі
Класичне рабство
Побут та звичаї греків(з використанням презентації)
Робота з
таблицею в групах
|
Звичаї греків
|
Побут греків
|
Одяг греків
|
|
|
|
|
Б) Житло греків.
Хати будували з необпаленої цегли.
Двері та вікна робили з дерева.
Кімнати
обігравалися деревяним вугіллям.
Грецькі будинки розділялися на 2 частини:
На чоловічу –
зустріч з друзями, та на жіночу.
У будинку
повинна була бути ванна кімната з теракотовою ванною з відвідною трубою.
Передбачалася спеціальна чаша для умивання.
В) Одяг
греків.
Грецький одяг
був дуже простим. І чоловіки, і жінки драпірувалися у тканини, обертаючи їх
навкруги тіла у вигляді туніки.
Жінки носили – хітони. Таке плаття закріплювалося
шпильками та фібулами. Гиматій – прямокутна
накидка. Чоловіки також носили довгі туніки. Багато греків ходили босоніж,
особливо вдома. Виходячи на вулицю надягали шкіряні сандалії та черевики.
Вчитель:
Крім побуту греків, ми з вами сьогодні познайомимося ще й з традиціями греків.
Найбільше традицій у греків зберігалося під час прийому гостей, весільних свят
та шанування сім’ї.
Головним в сім’ї вважався чоловік. Жінка лише займалася
господарством та виховувала дітей. Грецькі жінки були малообізнанні та
малоосвічені. Жінкам не дозволялося самим виходити на вулицю, тільки в
супроводі служниці.
Греки дуже гостино приймали гостей,
робили подарунки, запрошували переночувати гостей в своїй оселі. І дуже ображалися
, якщо гості відмовляються. Також греки уділяють багато часу весільним святам.
Це можна сказати у греків було ціле таїнство. В основному весілля
супроводжувалися молитвами та жертвоприношеннями. Заключали шлюб в основному
взимку. Весільні обряди ділили на 3 частини:
1)
частування в будинку нареченої
2)
урочиста процесія
3)
проводи подружжя до спальні
В основному, шлюби заключалися між
родичами, для того, щоб уникнути поділу
майна.
Дівчата брали шлюб у віці 13- 14
років, але чоловіки не поспішали сковувати
себе вузами шлюбу. Вони брали шлюб, тільки коли вони ставали дорослими (30 – 35
років).
Доволі ще різних традицій заховалося в родинному житті (хрещення
дитини). Коли
приходила на світ дитина, двері дому прикрашували оливним гіллям — якщо це був хлопець,
або стяжками, коли була дівчина. Ім'я дитині давали на десятий день по
народинах на святочному зібранні родини. Імена означали різні цінні прикмети,
наприклад, «сила народу» — Демосфен, «зроджений з Бога» — Діоген, «мудрість» —
Софія, «мир» — Ейрене на ін. До сьомого року життя діти тримали вдома. Забавляли їх ляльками і глиняними іграшками.
Пізніше вони йшли до школи, в якій перевага віддавалася фізичним вправам. Вчителів
називали графістами.
Сама
назва «педагог» пішла з Греції. Від грецьких
слів «пайдос» — дитя і «аго» — вести, що у дослівному перекладі означає «дітоводіння».
У Давній Греції
педагогами називали рабів, які доглядали дітей аристократів та супроводжували
їх до школи. Пізніше педагогами стали називати осіб, котрі навчали і виховували
дітей. Нині поняття педагогіка розширилося і охоплює сукупність теоретичних і
прикладних наук, що досліджують процеси навчання, виховання і розвитку людини
протягом життя .
Вшанування
грецьких богів
Від часів
утворення грецьких полюсів зростає роль богів - покровителів ремесла Гермеса і Гефеста. На вашу думку, чому? В храмі Аполона
у м. Дельфах була Піфія – жінка віщунка, яка могла дати відповідь на будь
яке питання про майбутнє.
Сценка
І ось одна з таких віщунок завітала до нас, давайте
її запросимо звати жінку Ейрена, вона
дасть відповідь на будь – яке ваше запитання. ( під музику заходить віщунка)
Свята і Олімпійські ігри у житті греків ( презентація)
Проводилися на
честь Зевса Олімпійського, від 776 р. до н.е. кожні 4 роки.
Свято на честь бога Діоніса, богині родючості
Деметри, бога крси аполона, бога моря Посейдона
V.
Узагальнення і
систематизація знань. Виставлення оцінок (листок самооцінювання ).
Рефлексія : (
презентація)
-
Мені сподобалося
-
Я дізнався
-
Мені було легко
-
Мені було важко
-
Я навчився
-
Я обов’язково запам’ятаю
-
Було повчальним
Виставлення
оцінок (листок самооцінювання ).
VI.
Домашнє
завдання.
1)
§35
2)
Підготуватись до історичного диктанту.
Комментариев нет:
Отправить комментарий