Тема:Китай у другій половині ХІХ століття
Мета:Пояснити
причини самоізоляції Китаю; висвітлити
наслідки європейського
проникнення в Китай, яке викликало «опіумні війни» ; розкрити причини
піднесення національно - визвольного
руху. « Тайпінське повстання», з’ясувати його перебіг та наслідки; формувати
вміння і навички аналізувати матеріал нової теми, працювати з хронологічними та історичними
таблицями, історичними джерелами,
самостійно робити власні висновки та давати оцінки історичним діячам даного
періоду; Виховувати в учнів негативне ставлення до агресивної колонізаторської
політики.
Тип уроку:
комбінований
Основні
дати: 1644 – 1911рр. Правління династії Цинь
1840-1842рр. Перша
опіумна війна
1856-1860рр. Друга
Опіумна війна
1850-1865рр. Рух
тайпінів. « Тайпінське повстання»
1869р. Підписання
договору про Союз з Росією
1897р.Підписання
договору з Німеччиною про «оренду» на 99
років півострова Шандунь
Основні
поняття та терміни: «Опіумні війни», «Тайпінське
повстання», Кантон
Історичні
особистості: Хун Сюцюань
Обладнання:
Підручник, робочий зошит, мультимедійна презентація.
Хід уроку
1.Організаційний
момент
2.
Актуалізація
опорних знань учнів
Гра « Десять кроків» -
«Назви країну»
Кроки
– підказки
1.
Це
країна багатої та давньої культури.
2.
Її
оточують чотири моря.
3.
Тут
протікає дві великі річки.
4.
У
цій країні знаходиться одне з семи чудес світу.
5.
Тут винайшли висячі мости з бамбуку довжиною
до 15 метрів.
6.
Медики
цієї країни вміли ставити точний діагноз
за пульсом.
7.
У
1279р країна була завойована монголами під керівництвом Хубілай – хана.
8.
Деякий
час на чолі держави стояли маньчжурські імператори – богдихани
9.
Тут
винайдено акупунктуру – голковколювання та система кровообігу.
10.
Протягом 1368- 1644рр правила династія Мін.
3.
Мотивація навчальної діяльності
Понад 100 років Китай
дотримувався політики «самоізоляції». Що принесло Китаю відкриття його
європейцями?
4.
Вивчення нового матеріалу
ü Давайте
пригадаємо визначення що таке колонія?
ü Які
два шляхи політики колонізації ви знаєте?
ü Що
таке напівколонія?
У ХІХ
ст.. на відміну від Індії , Китай не був перетворений на колонію, але
дотримувався політики самоізоляції.
Хайцзинь ( політика самоізоляції)
- політика обмеження морських перевезень,
міжнародних контактів та заборони приватної торгівлі в Китаї та країнах китаєцентричного
світу .Метою такої політики було забезпечення внутрішнього спокою в країні,
боротьба з контрабандою, уникнення збройних конфліктів з іноземними державами.
В торіографії інколи називається політикою самоізоляції.
ü Користуючись
текстом підручника знайдіть причини самоізоляції Китаю?
ü Давайте
з’ясуємо, що таке «опіумна війна» скільки було таких війн, між ким велися, їх
причини, характер, наслідки у вигляді таблиці
ü Дайте відповідь, що таке опіум?
О́піум
(о́пій) — сильнодійний
наркотик, що отримується з висушеного на сонці молочного соку, який добувається
з недостиглих коробочок опійного маку. Містить близько 20 алкалоїдів. В
традиційній медицині завдяки високому вмісту морфінових речовин використовувався як сильний знеболювальний
засіб. Однак він швидко виклика́в наркотичну залежність і тепер застосовується
лише як сировина для виробництва більш безпечних знеболювальних препаратів .
Відмичкою до відкритих дверей Китаю стала для
європейців та американців торгівля опіумом. Англійці налагодили контрабандне
ввезення опіуму до Китаю з Індії. Спроба заборонити ввезення китайським урядом
стала причиною «опіумних війн».
|
Опіумні
війни
|
Дати
|
Учасники
|
Результати
|
Причини
поразки
|
|
І
опіуина війна
|
1840-1842
|
Китай,
Англія
|
Підписання Нанківського
договору, передача острову Англії Гонконг, відкриття 4 портів для іноземних
купців
|
Економічна
та військово- технічна відсталість
Китаю
|
|
ІІ- опіумна війна
|
1856-1860
|
Китай,
Англія, Франція
|
Пекінський договір:іноземцям
дозволено торгівля в усіх найважливіших портах і надані виняткові привілеї.
Англійці і французи не підлягали китайським законам.Китай перетворився
напівколонію
|
ü Зясуйте,
хто такі тай піни та їх керівник Хун Сюцюань
Тайпінське повстання 1850р.
Використовуючи повідомлення учнів
та матеріал підручника складіть таблицю
|
Причини та передумови
|
Послаблення влади імператора; Погіршення
становища селян;Втручання іноземних держав
|
|
Спрямування
|
Проти маньчжурської династії
|
|
Мета
|
Розв’язати питання влади та земельних
відносин
|
|
Керівник
|
Хун Сюцюань
|
|
Рушійні сили
|
Високодисциплінована та морально
загартована арміям(500 тис. солдат); селяни ,гірники, ремісники, купці та
середні поміщики
|
|
Хід повстання
|
1850-1853 рр. – похід на Нанкін і
перетворення міста на столицю Тайпінської держави;
1853-1855 рр. – похід на Пекін
|
|
Причини поразки
|
Розкол тайпінів; допомога іноземних
держав маньчжурам
|
|
Результати
|
Змінено устрій Цінської
монархії;чергові привілеї іноземним державам
|
Економічне
проникнення в Китай західних держав
Працюючи
з підручником складіть таблицю « Іноземна присутність в Китаї»
|
Країна
|
Дата договору
|
Терміни оренди
|
Територія
|
|
Німеччина
|
1879р
|
99років
|
Область Цзянжоу, півострів Шандунь
|
|
Росія
|
1879р
|
25років
|
Порти
Порт-Артур, Дальній
|
|
Франція
|
1898р
|
99років
|
Порт Гуанчжоувань
|
|
Англія
|
1898р
|
|
Порт Вейхай
|
|
Японія
|
1895р
|
|
О-ва Тайвань, Пенхуледао
|
ü Що означало проникнення іноземних держав у
країну давніх традицій Китай?
5.
Закріплення вивченого матеріалу
Історичний диктант
1.
Яка маньчжурська династія знаходилась при владі в Китаї в д.п. 19 ст.?
2.
Богдихан в перекладі з китайської означає …?
3.
На знак вірності династія Цині на
знак вірності змусила всіх чоловікив в 1644р. Зробити що?
4.
Як називався указ, який був виданий
імператорому 1757р.?
5.
Для торгівлі з іноземцями діяв морський порт Гуанчжоу, як називали порт
європейці?
6.
Через який лікарську сировину в 40 –
х р. 19 ст. уряд великої британії оголосив війну Китаю?
7.
Протягом яких років тривала перша опіумна війна?
8.
Як звали керівника Тайпінського
повстання?
9.
Яке місто стало столицею тайпінів?
10.
Назвіть рік початку Тайпінського
повстання?
11.
Який устрій мала Тайпінська держава?
12.
В якому році Між Китаєм та Росією був підписаний Договір про союз?
6. Підбиття підсумків уроку.
Висновки
7. Домашнє завдання підготуватися до к\р
Комментариев нет:
Отправить комментарий