суббота, 12 декабря 2015 г.

Розробки уроків 5 клас

Тема: Виникнення українського козацтва. Запорізька Січ.
Мета:З’ясувати причини виникнення козацтва, Запорозької Січі. Створити в     уявленні учнів образ козака-захисника рідної землі.
           Розвивати творче уявлення в учнів, уміння працювати з підручником, складати зв’язну оповідь;
           Виховувати почуття гордості за свій народ, його героїчне минуле.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, зошит, презентація уроку
Омновні дати:1489р. Перша згадка про козака, 1556р. Виникнення першої Січі мала Хортиця, засновник Дмитро ( Байда) Вишнивецький.
Основні поняття і терміни:  Козак, Дике Поле, Дніпрові пороги,Запорізька Січ, козацькі клейноди.
                                                     Хід уроку.
І. Організаційний момент.
У ч и т е л ь. Вже продзвенів дзвінок, і почався урок, урок історії, урок про те, що було.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
– Згадайте, діти, під владою якої держави опинилась більшість українських земель у XV ст.?                                 
Гори високі, широкі поля
Під чиєю владою рідна земля?
Праворуч – пан, ліворуч – шляхтич,
Під поляком Україна плаче.

Народна мудрість говорить
Де козак, там і слава.
Козацькому роду нема переводу.
Степ та воля – козацька доля.
Слава не поляже, а про себе розкаже
П и т а н н я до у ч н і в: Як жилося українцям під владою поляків?
У ч и т е л ь. Багато людей не бажали миритися зі страхітливим життям під владою Польщі. Найсміливіші, найвідважніші втікали в необжиті степи півдня України. Втікачі називали себе козаками, тобто вільними людьми. Історія кожного народу має свій національний символ. Скажімо, для Японії – це самураї, Польщі – шляхтичі. Для України таким символом є козаки. Без них немає національної історії. І тому, розділ, який ми починаємо вивчати сьогодні називається   «Козацька Україна». Вивчаючи його, ми будемо знайомитись із героїчними і трагічними сторінками цієї епохи та її славними героями: гетьманами, кошовими отаманами, культурними діячами. Знання,  придбані вами при вивченні цієї теми ви зможете успішно використати на уроках української літератури, коли будете знайомитися із українськими історичними думами, піснями, поемами та повістями історичного характеру. 

Народна мудрість говорить
Ø Де козак, там і слава.
Ø Козацькому роду нема переводу.
Ø Степ та воля – козацька доля.
Ø Слава не поляже, а про себе розкаже

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Першою темою, з якої ми розпочнемо знайомство із цією героїчною епохою стане: «Виникнення українського козацтва та Запорозької Січі », яку ми і запишемо у зошити.
У ч и т е л ь. Давайте разом з вами з’ясуємо причини виникнення козацтва  і запишемо у зошит?
Причини виникнення козацтва
ü Важке становище українських селян, міської бідноти під владою своїх господарів, Литви і Польщі - бажання стати вільними.
ü Наявність вільних земель на Півдні України (Дике поле).
ü Необхідність захисту від набігів татар
У ч и т е л ь. Зараз поділимося з вами на групи
І група « Довідкове бюро» Створює словник козацької епохи, працює з такими поняттями: Козак, Дике Поле, Дніпрові пороги ,Запорізька Січ, козацькі клейноди.
ІІ група « Хронологи» дізнаються коли ж була перша згадка про козаків?
               Де і коли була заснована перша Запоріжська Січ?
ІІІ група  Ілюстраторів  працюють з малюнком на ст.97 . Дають відповіді на такі питання:що являла собою Запорізька Січ – як козацька фортеця? Які споруди були розташовані на Січі? Чи була на Січі церква? Як ви вважаєте, чому?
У ч и т е л ь: Найбільше козаки шанували релігійні свята Покрова, Різдво, Великдень та  медовий  Спас.
У ч и т е л ь: Отже діти, ви всі справилися із завданням. А тепер ми повинні з’ясувати який зовнішній вигляд мав козак:


-       статура
-        зачіска
-        одяг
-        озброєння


У ч и т е л ь: До вас запитання,  чому козаки мешкали за Дніпровими порогами?
 Поріг — кам’яниста перешкода на річці, де вода, вдаряючись об каміння, кипить, вирує. Місце за порогами Дніпра називали Запорожжям, а козаків — запорожцями.
                   За Дніпровськими порогами,
                   За степами, за широкими
                   Наші прадіди жили.
                   Мали Січ козацьку сильную,
                   Цінували долю вільную,
                   Україну свою рідную,
                   Як зіницю берегли.
Свої поселення, щоби захиститися від ворогів, козаки огороджували посіченими, порубленими дерев’яними колодами. Звідси й назва — Січ.
Запорозька Січ — фортеця, центральне укріплене поселення козаків, оточене земляним валом, сторожовими баштами.
У ч и т е л ь: Діти ми з вами знаємо, що козаки ходили в бій і вони мали власні військові атрибути «Козацькі клейноди» А зараз увага на екран перед вами клейноди давайте запишемо назви в зошит.
У ч и т е л ь: Діти , як називали головного козака, який командував військом на Січі – Гетьман
У ч и т е л ь: найпершим гетьманом був Дмитро ( Байда) Вишневецький
У ч и т е л ь: Епоха козацтва -  це наша історія, наше минуле і ми їм пишаємося, а от чужоземці які подорожували по Україні у ХVст. були вражені козаками і ось враження чужоземця Еріха Лясоти. Працюємо з текстом підручника на ст.97 та даємо відповідь на чотири «Чому»
v Мета приїзду Е. Лясоти до України?
v Чому за свідченнями Лясоти українські селяни мусили виходити в поле зі зброєю?
v Чому Лясота « не вважав втрачати таких хоробрих та відчайдушних людей», якими були козаки?
v Чому українського козака називали воїном – землеробом?

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
У ч и т е л ь: Ось перед вами історичний журнал нашого уроку, давайте пригадаємо, що ж ми сьгодні вивчили?

V. Підсумки уроку

У ч и т е л ь: Таким чином виникнення козацтва, мало визначальну роль для історії українського народу. Упродовж тривалого часу було його захисником від численних нападників. Козак -  запорожець став для українця найкращим уособленням людських якостей, його непримиренність, до  поневолювачів і героїзм пробуджували й підтримували в народі надію на визволення.
VІ. Домашнє завдання & 12, конспект



















Розробки уроків 9 клас

Тема:Китай у другій половині ХІХ століття
Мета:Пояснити причини самоізоляції Китаю; висвітлити наслідки         європейського проникнення в Китай, яке викликало «опіумні війни» ; розкрити причини піднесення національно -  визвольного руху. « Тайпінське повстання», з’ясувати його перебіг та наслідки; формувати вміння і навички аналізувати матеріал нової теми,  працювати з хронологічними та історичними таблицями,  історичними джерелами, самостійно робити власні висновки та давати оцінки історичним діячам даного періоду; Виховувати в учнів негативне ставлення до агресивної колонізаторської політики.
Тип уроку: комбінований
Основні дати: 1644 – 1911рр. Правління династії Цинь
                          1840-1842рр. Перша опіумна війна
                          1856-1860рр. Друга Опіумна війна
                          1850-1865рр. Рух тайпінів. « Тайпінське повстання»
                          1869р. Підписання договору про Союз з Росією
                         1897р.Підписання договору з Німеччиною про «оренду» на 99   років півострова Шандунь
Основні поняття та терміни: «Опіумні війни», «Тайпінське повстання»,                    Кантон
Історичні особистості: Хун Сюцюань
Обладнання: Підручник, робочий зошит, мультимедійна презентація.
                                              Хід уроку
1.Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань учнів
Гра « Десять кроків» - «Назви країну»
Кроки – підказки
1.     Це країна багатої та давньої культури.
2.     Її оточують чотири моря.
3.     Тут протікає дві великі річки.
4.     У цій країні знаходиться одне з семи чудес світу.
5.      Тут винайшли висячі мости з бамбуку довжиною до 15 метрів.
6.     Медики цієї країни вміли ставити  точний діагноз за пульсом.
7.     У 1279р країна була завойована монголами під керівництвом Хубілай – хана.
8.     Деякий час на чолі держави стояли маньчжурські імператори – богдихани
9.     Тут винайдено акупунктуру – голковколювання та система кровообігу.
10.                        Протягом 1368- 1644рр правила династія Мін.
3. Мотивація навчальної діяльності
Понад 100 років Китай дотримувався політики «самоізоляції». Що принесло Китаю відкриття його європейцями?
4. Вивчення нового матеріалу
ü Давайте пригадаємо визначення що таке колонія?
ü Які два шляхи політики колонізації ви знаєте?
ü Що таке напівколонія?
У ХІХ ст.. на відміну від Індії , Китай не був перетворений на колонію, але дотримувався політики самоізоляції.
Хайцзинь  ( політика самоізоляції) - політика обмеження морських перевезень, міжнародних контактів та заборони приватної торгівлі в Китаї та країнах китаєцентричного світу .Метою такої політики було забезпечення внутрішнього спокою в країні, боротьба з контрабандою, уникнення збройних конфліктів з іноземними державами. В торіографії інколи називається політикою самоізоляції.
ü Користуючись текстом підручника знайдіть причини самоізоляції Китаю?
ü Давайте з’ясуємо, що таке «опіумна війна» скільки було таких війн, між ким велися, їх причини, характер, наслідки у вигляді таблиці
ü  Дайте відповідь, що таке опіум?
О́піум (о́пій) — сильнодійний наркотик, що отримується з висушеного на сонці молочного соку, який добувається з недостиглих коробочок опійного маку. Містить близько 20 алкалоїдів. В традиційній медицині завдяки високому вмісту морфінових речовин  використовувався як сильний знеболювальний засіб. Однак він швидко виклика́в наркотичну залежність і тепер застосовується лише як сировина для виробництва більш безпечних знеболювальних препаратів .
 Відмичкою до відкритих дверей Китаю стала для європейців та американців торгівля опіумом. Англійці налагодили контрабандне ввезення опіуму до Китаю з Індії. Спроба заборонити ввезення китайським урядом стала причиною «опіумних війн».
Опіумні війни
Дати
Учасники
Результати
Причини поразки
І опіуина війна
1840-1842
 Китай,
Англія
Підписання Нанківського договору, передача острову Англії Гонконг, відкриття 4 портів для іноземних купців
 Економічна та військово- технічна відсталість
Китаю
ІІ- опіумна війна
1856-1860
Китай, Англія, Франція
Пекінський договір:іноземцям дозволено торгівля в усіх найважливіших портах і надані виняткові привілеї. Англійці і французи не підлягали китайським законам.Китай перетворився напівколонію

ü Зясуйте, хто такі тай піни та їх керівник  Хун Сюцюань

 Тайпінське повстання 1850р.
Використовуючи повідомлення учнів та матеріал підручника складіть таблицю
Причини та передумови
Послаблення влади імператора; Погіршення становища селян;Втручання іноземних держав
Спрямування
Проти маньчжурської династії
Мета
Розв’язати питання влади та земельних відносин
Керівник
Хун Сюцюань
Рушійні сили
Високодисциплінована та морально загартована арміям(500 тис. солдат); селяни ,гірники, ремісники, купці та середні поміщики
Хід повстання
1850-1853 рр. – похід на Нанкін і перетворення міста на столицю Тайпінської держави;
1853-1855 рр. – похід на Пекін
Причини поразки
Розкол тайпінів; допомога іноземних держав маньчжурам
Результати
Змінено устрій Цінської монархії;чергові привілеї іноземним державам


Економічне проникнення в Китай західних держав
Працюючи з підручником складіть таблицю « Іноземна присутність в Китаї»
Країна
Дата договору
Терміни оренди
Територія
Німеччина
1879р
99років
Область Цзянжоу, півострів Шандунь
Росія
1879р
25років
Порти  Порт-Артур, Дальній
Франція
1898р
99років
Порт Гуанчжоувань
Англія
1898р

Порт Вейхай
Японія
1895р

О-ва Тайвань, Пенхуледао
ü  Що означало проникнення іноземних держав у країну давніх традицій Китай?
5. Закріплення вивченого матеріалу
Історичний диктант
1.     Яка маньчжурська династія знаходилась при владі в Китаї  в д.п. 19 ст.?
2.     Богдихан в перекладі з китайської означає …?
3.      На знак вірності династія Цині на знак вірності змусила всіх чоловікив в 1644р. Зробити що?
4.      Як називався указ, який  був виданий  імператорому 1757р.?
5.     Для торгівлі з іноземцями діяв морський порт Гуанчжоу, як називали порт європейці?
6.      Через який лікарську сировину в 40 – х р. 19 ст. уряд великої британії оголосив війну Китаю?
7.     Протягом яких років тривала перша опіумна війна?
8.      Як звали керівника Тайпінського повстання?
9.     Яке місто стало столицею тайпінів?
10.        Назвіть рік початку Тайпінського повстання?
11.        Який устрій мала Тайпінська держава?
12.       В якому році Між Китаєм та Росією був підписаний Договір про союз?
6. Підбиття підсумків уроку. Висновки
7. Домашнє завдання підготуватися до к\р